شنبه 12 فروردين 1402
 
دوسالانه‌ها 
195 اثر به بخش رقابتي دوسالانه نگارگري راه يافت بازگشت

كيفيت اجراي آثار بهتر از گذشته است


پس از ارزيابي مرحله دوم آثار رسيده به دبيرخانه دهمين دوسالانه ملي نگارگري ايران از روي اصل آثار، 195 اثر به بخش رقابتي اين دوره دوسالانه راه يافت.

به گزارش روابط عمومی دفتر هنرهای تجسمی، تعداد 54 اثر در بخش تذهیب،50 اثر در بخش گل و مرغ، 66 اثر در نقاشی ایرانی و 25 اثر در بخش تشعیر و سیاه قلم توسط هیات داوران به نمایشگاه راه یافت.
امیر طهماسبی؛ عضو هيات انتخاب دهمين دوسالانه ملي نگارگري ايران گفت: محور انتخاب آثار، اصل بودن و دوری از کپی برداري است، همچنین ساختار، ترکیب، استفاده مناسب از رنگ، طراحی درست و رعایت مبانی و اصول نگارگری ایرانی در انتخاب آثار اهميت بساري دارد.
طهماسبي در ادامه افزود:از لحاظ خلاقیت و نوآوری نسبت به دوره قبل تفاوتي در آثار ديده نمي شود ولی کیفیت اجرا بويژه در رشته های تذهیب و گل و مرغ بسیار بهتر است. البته در آثار هنری کلاسیک به دلیل رعایت معیارها و ضوابط موجود، آثار همچنان به گذشته وابسته هستند و نمی توان انتظار یک اتفاق را به یک باره داشت.
عضو هيات انتخاب دوسالانه نگارگري همچنین درباره بخش طراحی و پرتره سازی گفت: در بخش طراحی و پرتره سازی آثار ارسال شده به دبیرخانه از نظر کمیت بسیار کم بود و این آثار طی بررسی های انجام شده نتوانست نظر هیات داوران را جلب کند.بیشتر این آثار طراحی های مدادی و بسیار واقع گرایانه بودند تا نگارگری، یعنی در هیچ کدام از این آثار فضا سازی های نگارگری ایرانی و آن عالم خیال که نمونه هایی از طبیعت این فضا است، مشاهده نشد و متاسفانه این بخش را در دوسالانه از دست دادیم.
دهمين دوسالانه ملي نگارگري ايران از سوي دفتر هنرهاي تجسمي با همكاري موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر، اواخر آذرماه برگزار خواهد شد.

تاريخ خبر:  1395/08/22